INNOWACJE

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "ANGIELSKA KULTURA W ŚWIECIE PRZEDSZKOLAKA"

Od grudnia 2022 r. do maja 2023 r. w grupie Krasnoludki prowadzone będą zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej "Angielska kultura w świecie przedszkolaka".

W każdym tygodniu jedne zajęcia poświęcone będą poszerzaniu zagadnień związanych z kulturą Wielkiej Brytanii. Omawiane treści będą realizowane w oparciu o materiały dodatkowe przygotowane przez nauczyciela. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań dzięki atrakcyjnym metodom aktywizującym oraz technikom multimedialnym. Innowacja przewiduje tworzenie przez uczniów projektów, prezentacji, broszurek, albumów, kartek okolicznościowych, które będą mogły zostać wykorzystane podczas innych zajęć oraz mogą wzbogacić zasoby pomocy dydaktycznych przedszkola. Innowacja nie wymaga nakładów finansowych.

Cele ogólne :
- Poznawanie kultury Wielkiej Brytanii i dokonywanie porównań z kulturą Polski w celu kształtowania świadomości własnego dziedzictwa kulturowego i budowania tolerancji wobec innych kultur.
- Zaspokajane ciekawości otaczającego świata.
- Wykorzystywanie wiedzy i umiejętności oraz doświadczeń zdobytych
podczas innych zajęć oraz poza przedszkolem (podróże, filmy, internet).
- Rozbudzanie i pogłębianie pasji związanej z językiem obcym.
- Budowane autonomii ucznia w procesie uczenia się języka angielskiego.
- Rozwijanie kompetencji językowych
takich jak słuchanie i mówienie.
- Stosowanie zdobytej wiedzy w sytuacjach komunikacyjnych.
Cele szczegółowe:
- Poznanie zwyczajów, obyczajów i zagadnień związanych z kulturą Wielkiej Brytanii.
- Dostrzeganie różnic i podobieństw między ludźmi i ich kulturą.
- Używanie języka w sytuacjach komunikacyjnych.
- Korzystanie z różnych źródeł informacji w języku polskim i angielskim.
- Rozumienie tekstów słuchanych.
- Podnoszenie motywacji do nauki języka angielskiego.
- Ćwiczenie umiejętności pracy w zespole.

Zakres tematyczny:
1) Geografia Wielkiej Brytanii.

2) Wycieczka po Londynie - projekcja filmu - tworzenie albumu o Londynie.
4) Christmas - poznanie tradycji tego święta -
dzieci wykonują kartki okolicznościowe oraz Christmas cracker.
5) Atrakcje turystyczne Wielkiej Brytanii.
6) Literatura dziecięca –
poznanie bohaterów książek dla dzieci.
7) Easter – poznanie tradycji wielkanocnych w Wielkiej Brytanii.
8) Rodzina Królewska - przygotowanie drzewka rodzinnego.

9. It’s five o’clock – poznanie tradycji picia herbaty.

Podsumowanie:
Organizacja tablicy językowej - prezentowanie wszystkich prac przygotowanych przez dzieci. Przygotowanie przez nauczyciela prezentacji multimedialnej przedstawiającej zrealizowane treści.

Autorka innowacji: Anna Suberlak

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "OSWOIĆ SZKOŁĘ- CZYLI JAK POMÓC DZIECKU

PRZEKROCZYĆ PRÓG SZKOŁY."

(Czas realizacji wrzesień 2022 - czerwiec 2023)

Innowacja na podstawie książki autorstwa Anny Łącz-Gaj

Autorzy innowacji: Anna Łącz- Gaj, Dorota Rudolf

Prowadzenie innowacji: Agnieszka Jurkowska, Justyna Ziarkowska

Odbiorcy: Grupa Kubusie Puchatki (pięcio, sześciolatki)

Cele główne:

-zniwelowanie lęku dzieci przed szkołą

-ułatwienie adaptacji w szkole

Zagadnienia poruszane w książce zostały podzielone na 10 tematów (zgodnie zkalendarzem przedszkolnym - jedno opowiadanie na miesiąc).

Podstawą opracowania opowiadań stały sie rozmowy z dziećmi, ich lęki i obawy przed pójściem do szkoły.

Głównymi założeniami pracy podczas zajęć innowacyjnych są:

-zapoznanie dzieci ze sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach w szkole

-wzmocnienie zdrowia psychicznego dzieci oraz poczucia własnej wartości.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "W AKADEMII PANA KLEKSA"

W naszym przedszkolu, w grupie Kubuś Puchatek od października 2021 prowadzone będą zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej "W Akademii Pana Kleksa", która będzie trwała do maja 2022 roku. Prosimy rodziców o pomoc  w organizacji "kleksowego kącika" w naszym przedszkolu. Będziemy potrzebować rekwizytów związanych z książką jak np: guziki, kolorowe szkiełka, surdut, pudełko z piegami, chory (popsuty) tramwaj, szpak, powiększająca pompka, okulary - binokle, senne lusterko, różne wydania książki itp.

Na rekwizyty czekamy do 22 października z możliwością uzupełniania wystawy przez cały czas trwania innowacji.

W trakcie innowacji dzieci będą brały udział 2 razy w miesiącu w słuchaniu kolejnych rozdziałów "Akademii Pana Kleksa", w zabawach, wyjściach do biblioteki i kina na zajęcia związane z lekturą. Przez cały rok szkolny będzie tworzyć prace plastyczne tematyczne i uzupełniać nimi "kleksowy kącik". Zaprosimy również dzieci na bal do Akademii. Cały rok z Kleksem uwieńczymy przedstawieniem a także ( w miarę możliwości) wycieczką do Bajki Pana Kleksa w Katowicach.  Życzymy dzieciom i Państwu miłych wrażeń :)

Autorki innowacji; Agnieszka Jurkowska i Justyna Ziarkowska