-
Zagrać na dzwonkach tybetańskich, gongu i śpiewającej misie,
-
Zdegustować zdrową herbatkę tybetańską z imbirem i cytryną,
-
Dowiedzieć się, jak żyją ludzie wysoko w górach oraz kim są buddyści,
-
Przymierzyć stroje z Nepalu i Tybetu,
-
Podyskutować o tym, czy yeti istnieje naprawdę.
Warsztaty były poświęcone Tybetowi i Himalajom. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda życie wysoko w górach, z jakimi wyzwaniami się wiąże i jakie tradycje kultywują Tybetańczycy. Grały na śpiewających misach, dzwonkach tybetańskich i gongu, oglądały też mnóstwo ciekawych rekwizytów.

Warsztaty Ceramiczne
17.02.2022 Dzisiaj małe rączki cierpliwie i wytrwale pracowały w glinie, aby stworzyć ciekawe maski karnawałowe.
Maski karnawałowe wywodzą się od tych obrzędowych, magicznych i teatralnych, wykorzystywanych od czasów starożytnych przez ludzi z różnych zakątków świata. W Europie do najsłynniejszych należą maski weneckie, używane co najmniej od XIII wieku. Dzisiaj w Wenecji nie nosi się masek na co dzień, ale w czasie karnawału na ulicach miasta pojawiają się zamaskowane postaci ubrane w kolorowe, bogato zdobione stroje. Niektórzy mieszkańcy spędzają nad przebraniami mnóstwo czasu! Dzięki temu my, odwiedzając to miasto, mamy szansę poczuć się jak za dawnych czasów.

Warsztaty z Bajkoterapii
23.02.2022 Na kolejnym spotkaniu z bajkami terapeutycznymi dzieci poznały historię myszki, która zabierała bez pytania różne przedmioty należące do jej taty. Na zajęciach Nutki ustaliły, zgodnie z biegiem historii i odwołując się do własnych doświadczeń, że nie można brać cudzych rzeczy bez pytania. Jeśli już będzie miała miejsce taka sytuacja, należy niezwłocznie przeprosić. Główną zasadą prawidłowego zachowania się jest zapytanie o zgodę. Trzeba wypracowywać prawidłowe zachowania społeczne od najmłodszych lat, aby później nie popełniać tych samych błędów. Na koniec została wykonana praca plastyczna odwołująca się do tematu warsztatów.

Spektakl Teatralny
24.02.2022 Dzisiaj Nutki miały niespodziankę, mogąc uczestniczyć w przemiłym wydarzeniu - spotkaniu z Krakowskim Teatrem Bajki. Dzieci oglądały spektakl "Wymieciona dżungla", wczuwając się w akcję przedstawienia i pomagając aktorom w niektórych momentach. Główną bohaterką była roztargniona Miecia, która zgubiła się w czasie podróży. Dzięki przygodom i trafieniu na pomocne, a czasami osobliwe postaci, udaje jej się odnaleźć kapitana statku. Cała opowieść była pełna humoru i uczyła postawy proekologicznej. To była fantastyczna i interaktywna zabawa!

Dzień Kobiet
8.03.2022 Tego dnia wszystkie kobiety i dziewczynki czują się jak księżniczki. Panowie dają im kwiaty i dziękują za to, że są z nimi. Wszyscy mężczyźni - mali i duzi - składają życzenia i przez cały dzień starają się zachowywać jak prawdziwi dżentelmeni. Dzień Kobiet kojarzy się głównie z tulipanami i goździkami - to najpopularniejsze kwiaty dawane z tej okazji. Ma już ponad 100 - letnią tradycję. My świętowaliśmy filmem edukacyjnym, dzięki któremu dzieci poznały historię tego święta oraz nazwiska znanych kobiet, które zasłynęły wynalazkami lub charyzmą. Chłopcy zaśpiewali 100 lat, życząc koleżankom wszystkiego dobrego. Wszystkie dzieci zrobiły niespodziankę mamom, tworząc bukieciki z kolorowego papieru. Nie mogło się też obyć bez drobnych upominków dla dzieci, które okazały się hitem!
Wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości. Obyście zawsze czuły się piękne i docenione!

Warsztaty z Bajkoterapii
9.03.2022 Na kolejnym spotkaniu z bajkami terapeutycznymi dzieci poznały historie przedszkolaków, które bawiły się na spacerze w deszczu i wróciły do przedszkola przemoczone. Efektem były kałuże w szatni i zabawy niezgodnie z zasadami. Bohaterowie mieli za zadanie zrobić porządek, co nie było bardzo proste, ale doszli do porozumienia i wspólnej konkluzji. Okazało się, że kiedy robi się coś razem, jest o wiele fajniej niż samemu. Razem jest raźniej, szybciej, łatwiej i weselej. Po lekturze i rozmowie Nutki bawiły się w samochody, ucząc się współdziałania i przestrzegania ustalonych reguł.

Warsztaty Ceramiczne
10.03.2022 Na zajęciach Nutki stworzyły przepiękne baranki - trochę wiosenne, trochę wielkanocne. Radości było co niemiara!
Wielką zaletą zajęć ceramicznych jest fakt, że lepienie w glinie uczy koncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Ta zdolność jest bardzo przydatna zarówno w szkole, jak i w późniejszym życiu zawodowym. Podczas warsztatów wszystkie troski i zmartwienia odchodzą w dal, ponieważ praca w glinie pomaga się wyciszyć i uspokoić.
Dla dzieci ważne jest również to, że praca w glinie pomaga w rozwoju małej motoryki, czyli poprawia sprawność dłoni i palców. Wszelkie zajęcia polegające na ugniataniu, wałkowaniu, formowaniu oraz zdobieniu rozwijają sprawność małych palców. Ręce, które lepią w glinie są sprawniejsze, dzięki czemu dzieci nie mają później problemów z pisaniem w szkole, zawiązywaniem sznurowadeł w butach czy zapinaniem guzików.
Zajęcia ceramiczne uczą dzieci skupienia, precyzji i koncentracji, a są to cechy niezwykle przydatne w codziennym życiu.

Spektakl Teatralny
14.03.2022 Nutki wybrały się na spektakl "Jaś i Małgosia" Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Spotkanie z głównymi bohaterami tej ponadczasowej baśni stanowi cenny drogowskaz na drodze edukacyjnej każdego dziecka. To projekcja świata wymagającego zdecydowanego działania, odwagi, mądrości i poświęcenia. Całość opowiedziana jest żywym, uwspółcześnionym językiem, a pełne dynamiki dialogi sprawiają, że sceny grozy przeplatają się z humorystycznymi sytuacjami.
Na skraju lasu, w ubogiej chatce mieszka drwal ze swoimi dziećmi i ich macochą. Pewnego dnia macocha wpada na pomysł, aby pozbyć się dzieci. Rodzeństwo, zdane tylko na siebie, szukając drogi powrotnej do domu, odkrywa zbudowaną z chleba, ciastek i piernika chatkę. Trafiają w ręce czarownicy... Czy bohaterom uda się pokonać wszystkie zagrożenia? Czy dobro wygra ze złem? Pomysłowa scenografia, wesołe i pouczające piosenki, barwne kostiumy, efekty świetlne oraz świetna gra aktorska sprawiły, że dzieci przeniosły się w zaczarowany świat wyobraźni. Nutki polecają!

Warsztaty Podróżnicze
15.03.2022 Tym razem odbyły się warsztaty dotyczące magicznego Maroko, na których dzieci miały okazję:
-
Zmierzyć marokańskie stroje i nakrycia głowy,
-
Zagrać na etnicznych instrumentach takich jak: hamsa, gnaoua, czy bęben,
-
Napić się marokańskiej herbaty,
-
Poznać sekrety marokańskich farbiarni,
-
Zanurzyć palec w piasku Sahary i poznać jej mieszkańców,
-
Zapalić Lampę Aladyna i usiąść na marokańskim dywanie.
Jak zapalić lampę oliwną? Czy marokańskie dywany latają? Jak wygląda życie berberyjskich dzieci? Na te i wiele innych pytań dzieci znalazły odpowiedź w trakcie warsztatów. Na zajęciach wybrały się razem na Saharę, do farbiarni skór i tkanin oraz na parzoną w srebrnym imbryku herbatę. Dzieci poznały zapach marokańskiego domu i dźwięk tradycyjnych instrumentów.

Warsztaty Etnograficzne
18.03.2022 Dziś odwiedziła nas mama Jurka, która jest z zawodu antropologiem kultury i etnologiem. Zaproponowała dzieciom zajęcia o sztuce ludowej i malarstwie na szkle. Dzieci dowiedziały się czym jest sztuka ludowa i zastanawiały się czy dziś też możemy ją gdzieś spotkać. Gwoździem programu były warsztaty plastyczne: "malowanie witraży" na bardzo grubej folii (zamiast na szkle) za pomocą farb akrylowych. To bardzo fajne ćwiczenie, bo obraz na szkle powstaje od spodu i nakłada się warstwy w odwrotnej kolejności niż w przypadku malowania na papierze. Nutki otrzymały gotowe wzory, ale część grupy poradziła sobie bez nich, uruchamiając pokłady twórczości. Gotowe dzieła, które wyszły fantastycznie, można było przypiąć do szyby i patrzeć jak światło słoneczne je podświetla. Dzieciom szalenie się podobało! Dziękujemy serdecznie za wspaniałą inicjatywę i zapraszamy znowu!!!

Powitanie Wiosny
21.03.2022 Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty! Miło nam powitać najpiękniejszą porę roku, która wnosi powiew świeżości, radości i optymizmu. Oby na dobre zagościła nie tylko w przyrodzie, ale i w naszych sercach. Poprzedniego dnia można było powitać astronomiczną wiosnę, a tę kalendarzową witaliśmy dziś z przytupem. Korowodem - spacerem zaszliśmy z innymi grupami nad rzekę Rudawę, trzymając w dłoniach gaiki i Marzannę. Te symbole zwiastowały pożegnanie zimy i przywitanie się z wiosną. Dzieci stworzyły także sylwety Pani Wiosny, rysując obrazki 3D. Poznały tradycje związane z wiosną i opowieść o krasnalu Hałabale.

Wycieczka do kina
22.03.2022 Dzieci wzięły udział w kolejnym spotkaniu z Filmowym Klubem Przedszkolaka w kinie Kijów, gdzie najpierw jest czytana bajka nawiązująca do filmu, a potem jest wyświetlany film. Dzisiaj dzieci oglądały film "Ups 2 - bunt na arce".
Arka od tygodni dryfuje po otwartym morzu z najlepszymi przyjaciółmi Finim i Idą na pokładzie. Niestety wciąż nie widać brzegu, a zapasy żywności powoli się kończą. Tym samym pokój między mięsożercami i roślinożercami zaczyna być zagrożony. Wszystko to prowadzi do serii niefortunnych zdarzeń, w wyniku których resztki jedzenia i nasi bohaterowie zostają wyrzuceni za burtę. Rozdzieleni przez fale trafiają do niezwykłych miejsc. Ida wraz z nowym kumplem Żelkiem zostaje uwięziona na odległej wyspie. Natomiast Fini budzi się bajecznym zakątku wypełnionym dziwnie znajomymi istotami. Stworzeniami, które żyją razem w harmonii, ale też z niepokojem spoglądają w kierunku coraz częściej dymiącego wulkanu. Kiedy wstrząsy sejsmiczne przybiorą na sile, Fini będzie musiał dokonać niemożliwego i zrobić wszystko, by uratować nowych przyjaciół, odnaleźć Idę oraz własną, pozostawioną na arce rodzinę. Nutkom się podobało!

Warsztaty z Bajkoterapii
23.03.2022 Nutki poznały kolejną opowieść o myszce Florce - "O dzieleniu się z innymi". Dzięki tej mądrej lekturze, dzieci mogą w sposób obrazowy i na przykładzie rówieśników zaobserwować sytuację, że inne dzieci też nie chcą się dzielić. Zauważą też konsekwencje takiego postępowania – utrata przyjaciół i brak towarzystwa do zabawy, a co więcej zauważą smutek w oczach kolegów. Dzieciom spodobała się ta historia, która porusza tak ważny temat. Może nie zawsze chcą się dzielić w tej chwili, ale kiedyś zmienią swoje nastawienie?

Teatr Cieni
28.03.2022 Teatr cieni to taka forma teatru, w której widz obserwuje cienie rzucane na białe tło przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Teatr cieni może posłużyć do opowiadania różnych historii i bajek. Korzyści z takiej formy aktywności dziecka jest wiele: wcielanie się w rolę widza i aktora, rozwijanie inteligencji, poznanie nowego słownictwa, rozwijanie wyobraźni, współpracowanie w grupie, poznanie wartości, etc. Dzieci miały okazję zobaczyć różne historyjki oraz spróbować swoich sił w zabawach z cieniem np. przy naśladowaniu ruchów zwierząt i pokazywaniu emocji. Dzieci doświadczyły ekspresji twórczej, współtworząc przedstawienie, co zaowocowało świetną zabawą.

Wycieczka do kina
5.04.2022 Na kolejnym spotkaniu z cyklu Filmowy Klub Przedszkolaka dzieci miały okazję obejrzeć film "Zając Max: misja pisanka". Powoli wprowadzamy się w klimat Świąt Wielkanocnych.
Młody, ale odważny zając Max zostaje wybrany przez magiczną Złotą Pisankę, aby dołączyć do Zajęczej Akademii i rozpocząć trening Mistrza. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi będzie mógł odkryć super moce, które pozwolą mu chronić Wielkanoc. Niestety tuż przed pierwszym treningiem dzieje się coś niewyobrażalnego – Złota Pisanka, które jest źródłem całej świątecznej magii, traci swój blask i staje się czarna. Nadchodząca Wielkanoc jest w wielkim niebezpieczeństwie! Za wszystkim stoi były uczeń Zajęczej Akademii oraz dobrze wszystkim znana rodzinka lisów, która ostrzy swoje kły i pazurki na tegoroczne pisanki. Max wspólnie ze swoją najlepszą przyjaciółką zrobią wszystko co w ich mocy, aby ocalić Wielkanoc. Jedynym ratunkiem okazuje się jeden z lisów. Czy można zaufać komuś, kto na co dzień obnosi się z rudą kitą? Oto początek wielkiej przygody, ale też lekcji o tolerancji, przyjaźni i wielkiej sile, jaką ma zgrana drużyna! Nutki polecają!

Warsztaty z Bajkoterapii
6.04.2022 Tym razem dzieci słuchały bajki terapeutycznej o Matyldzie, która się przeprowadziła, zmieniając swoje przyzwyczajenia i o Księżycu, który wchodził w różne fazy. Okazało się, że dziewczynka odczuwała różne emocje związane z przeprowadzką do innego miejsca: smutek, strach, tęsknotę i trochę złości. Dzięki tej opowieści dzieci uzmysłowiły sobie, że w życiu zachodzą różne zmiany. Z tymi zmianami można sobie radzić na kilka sposobów: ćwiczymy cierpliwość, stajemy się bardziej odważni, a przede wszystkim dajemy sobie czas. Liczy się metoda tzw. małych kroczków, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Na koniec dzieci miały wyzwanie w postaci zabawy "prawda czy fałsz".

Spektakl Teatralny
11.04.2022 Nutki wybrały się na spektakl "Lokomotywa" Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. To była wspaniała podróż po niezapomnianych wierszach Juliana Tuwima. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży był wyjątkowy konduktor, który wraz z kilkoma spóźnionymi pasażerami odkrywał przed dziećmi skarbnicę żartu, dobrego humoru i nauki.
Po drodze dzieci spotkały bardzo samodzielną Zosię, niezbyt mądrego Grzesia, marzyciela Dyzia, zdenerwowanego pana Hilarego, spokojnego staruszka i jego rzepkę, zapominalskiego słonia, ptaki "śpiewające" w radiu oraz wiele innych postaci. Warto poznać utwory tego wspaniałego poety, który potrafi drwić z różnych ludzkich przywar i stereotypów. Robi to zawsze jednak z życzliwością dla człowieka. Uczy dzieci zrozumienia, szacunku i sympatii do świata nawet, jeśli jest inny niż go sobie wyobrażamy. Fantastyczne przeżycie artystyczne!
Stoi na stacji lokomotywa...tak właśnie spektakl nasz się nazywa. I pełno widzów w każdym regionie, wiele atrakcji w każdym wagonie! Więc Ciebie także dziś zapraszamy, wsiadaj szybciutko, bo odjeżdżamy!

Warsztaty Wielkanocne
12.04.2022 Nutki wzięły udział w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych, tworząc piękne ozdoby do domu. Dzieci stworzyły pomysłowe koszyczki wielkanocne z różnych materiałów: gotowych kwiatuszków zrobionych z bibuły, "trawki" ekologicznej, wiklinowych koszyczków, gąbki, kolorowych tasiemek, karteczek w formie pisanek z życzeniami. Będą one ciekawą dekoracją stołu czy półki.

Warsztaty Podróżnicze
14.04.2022 Tym razem Nutki wybrały się w podróż do Turcji. Na warsztatach „Turecki bazar” dzieci miały okazję:
-
Poczuć atmosferę Wielkiego Bazaru w Istambule, „kupując” jedwab, dywany, tureckie obrazy i instrumenty (bouzake, baglama).
-
Nauczyć się podstaw negocjacji z pomocą plastikowych tureckich lir.
-
Napić się tureckiej herbaty – maramii.
-
Obejrzeć i dotknąć prawdziwych kokonów jedwabników i dowiedzieć się, czym był Jedwabny Szlak.
-
Poznać ciekawe miejsca w Turcji.
Dzieci przeniosły się na Wielki Bazar w Istambule. Odwiedziły różne kramiki z tureckimi specyfikami - perfumy, mydełka, dywany, szale, instrumenty, malowidła, plecione kosze i herbaty. Dzieci poznały tajniki handlu i nauczyły się targowania. Dowiedziały się również, jak powstaje jedwab - mogły dotknąć prawdziwych kokonów jedwabników i prawdziwego jedwabiu.

Wesołych Świąt!!!
Szanowni Państwo! Życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Smacznego jajka i słodkości oraz wielu niespodzianek dla kochanych dzieci.
Wszystkiego dobrego!!!

Warsztaty z Bajkoterapii
20.04.2022 Dzieci miały okazję posłuchać bajki terapeutycznej o zwierzętach, które nie mogły się dogadać w zabawie. Jaszczur był postacią, która bez przerwy niszczyła innym budowle z klocków. Kluczowym momentem była porada nauczycielki, która doradziła wszystkim, aby stawiali wyraźne granice i nie dali sobie wejść na głowę. Dzięki tej bajce Nutki poznały termin "asertywność" i jak ją można manifestować w prosty sposób: wyciągając rękę przed siebie i mówiąc "Nie zgadzam się, stop".
Asertywność to umiejętność i odwaga wyrażania swoich własnych przekonań, myśli, czy woli bez obawiania się o to, jak odbiorą nasze stanowisko inni ludzie. Asertywność nie może być jednak mylona z agresją i narzucaniem swojego zdania innym. Mądra asertywność to szanowanie uczuć innych ludzi i nie naginanie ich, aby osiągnąć własne cele. Od dziś wszyscy trenujemy asertywność:)

Dzień Ziemi
22.04.2022 Nutki miały okazję poznać historię chorej Planetki na podstawie wiersza Magdaleny Tokarczyk i wspólnie dojść do stwierdzenia: Aby nasza planeta zdrowa była, dbajmy o nią tak, aby zawsze czysta była!
Wśród zabaw pojawiły się: segregowanie "śmieci" do odpowiednich kontenerów za pomocą napisów z alfabetu ruchomego, śpiewanie piosenki "Dbaj o Ziemię", tworzenie pracy plastycznej "Ziemia" za pomocą plasteliny i farb oraz oglądanie filmu edukacyjnego "Dzień Ziemi". Każdy przedszkolak dobrze wie, że aby nam się lepiej żyło w przyszłości, trzeba zadbać o środowisko. Możemy to zrobić na kilka sposobów: oszczędzać energię elektryczną i wodę, stosując filtry do wody pitnej i używając energooszczędnych żarówek, zapalając światło tylko w potrzebie, ograniczanie lub eliminacja spożycia mięsa, szanowanie przyrody oraz segregowanie odpadów komunalnych.

Program edukacyjny "Dzieci segregują"
25 - 27.04.2022 Nutki brały udział w programie edukacyjnym organizowanym przez KMPO. "Dzieci segregują" to program edukacyjny oparty na cyklu animowanych filmów, które ułatwiają najmłodszym poznanie zasad segregacji odpadów. Oglądając filmy dzieci nauczyły się właściwego postępowania z odpadami, a także poznały sposoby ponownego wykorzystywania różnych przedmiotów codziennego użytku w celu zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci. Pierwszego dnia dzieci poznały ciekawą historię owadów dzięki książce "W Robaczkowie" K. Biegańskiej oraz bawiły się przy piosence "Dbaj o Ziemię". Drugiego dnia obejrzały część filmów edukacyjnych o segregacji śmieci. Trzeciego zaś dnia miały okazję obejrzeć kolejne filmy z tego cyklu i stworzyć zwierzęta z rolek po papierze. Cały program uświadamia dzieciom odpowiedzialność człowieka za środowisko naturalne. Serdecznie dziękujemy rodzicom Weroniki za podarowanie dzieciom książeczek z treściami ekologicznymi!


Warsztaty "Lajkonik"
27.04.2022 Lajkonik, czyli Konik Zwierzyniecki to krakowska tradycja wywodząca się ze Zwierzyńca. Warsztaty zorganizowane przez Muzeum Historyczne związane są bezpośrednio z dorocznymi harcami Lajkonika w oktawę Bożego Ciała. Podczas zajęć dzieci poznały genezę tego zwyczaju, skład drużyny Lajkonika oraz elementy jego stroju. Nauczyły się też tradycyjnej piosenki Lajkoniku, laj, laj… i wykonały elementy plastyczne związane z postacią Konika Zwierzynieckiego. Zajęcia zakończyła wspólna zabawa z wykorzystaniem lajkonikowej buławy.

Warsztaty z Bajkoterapii
4.05.2022 Tym razem dzieci słuchały bajki terapeutycznej o zawstydzonej swoim wyglądem Balbinie. Pan Bajkomat, niezwykła maszyna opowiadająca bajki, potrafi też słuchać i doskonale wie, jakie problemy trapią serca dzieci. Dlatego opowiada różne historie, by podpowiedzieć najmłodszym, jak mogą sobie poradzić z niełatwymi sytuacjami. Pomaga przepędzić dziecięce lęki oraz smutki i pokazuje, że często to, co wydaje się nam trudne i smutne, można zamienić w coś bardzo dobrego. Konkluzją tych zajęć było stwierdzenie, że każdy z nas może otrzymać złote serce, które symbolizuje ważniejsze wartości niż to, co się posiada i jak się wygląda!

Wycieczka do kina
6.05.2022 Dzieci miały dziś okazję obejrzeć film "Igrzyska zwierzaków" w ramach cyklu Filmowy Klub Przedszkolaka. Opowiada on o urodzonej optymistce Daisy, która marzy o tym, żeby wygrać wielkie zawody dla „Najstraszniejszych zwierząt świata”. Problem w tym, że będąc uroczym ssakiem z gatunku kuoka, przypominającym skrzyżowanie chomika z kangurem, ma nikłe szanse na rywalizację z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami planety. Ale od czego są upór i wierni przyjaciele. Aby dokonać niemożliwego, Daisy rozpocznie trudny trening pod okiem starego mistrza – Croco Dilla. Ćwicząc siłę, zręczność i intelekt, zrobi wszystko, żeby udowodnić światu zwierząt, że wola walki i szansa na medale wcale nie musi iść w parze z muskułami, groźnym wyglądem i długością paszczy, szpona czy ogona. Nutki polecają!

Warsztaty Podróżnicze
16.05.2022 Dzisiaj dzieci miały przyjemność odkrywać Australię, która jest państwem i kontynentem jednocześnie. Nutki na warsztatach poznały różne ciekawostki związane z Australią:
- poznały herb i flagę Australii (między innymi co oznaczają gwiazdki na fladze)
- otrzymały odpowiedź na pytania: Dlaczego w Australii mówi się w języku angielskim? Kim są Aborygeni? Co oznaczają charakterystyczne żółte znaki na drogach?
- zaznajomiły się ze zwierzętami zamieszkującymi tereny Australii: dziobakiem, wombatem, kolczatką, kangurem, koalą, emu, krokodylem różańcowym, rekinem i papugą kakadu
- odkryły ciekawą australijską roślinność: eukaliptus, drzewo kamforowe, drzewo papirusowe, drzewo korkowe i akacje
- miały okazję zobaczyć i posłuchać gry na didgeridoo (aborygeńskim instrumencie dętym zrobionym z lokalnych odmian eukaliptusów)
- prawdziwym hitem okazało się dotknięcie i zobaczenie prawdziwych eksponatów: piór emu, kolca kolczatki, drewna z drzew australijskich, czerwonej ziemi oraz liści eukaliptusa

Spektakl Teatralny
18.05.2022 Dzisiaj dzieci miały niespodziankę w postaci spektaklu teatralnego "Maszyna czasu" Krakowskiego Teatru Bajki. Jest to historia rodzeństwa: Ola i Oli Olesińskich, którzy są naukowcami i stworzyli maszynę czasu. Za pomocą tej tajemniczej machiny przedszkole odwiedziło kilka postaci z innych epok: 1. Rycerz, który jest chory i dzięki współczesnemu wynalazkowi (syrop) udaje mu się wyzdrowieć. 2. Dinazaur, który rozmawia ze swoim jajem i przechodzi na wegetarianizm. 3. Robot, który nie boi się niczego, ale dzięki pewnemu "sposobowi" daje się wystraszyć. 4. Jaskiniowiec, który uczył się zasad zachowania w przedszkolu. Cała opowieść została okraszona dużą dawką humoru, a jej morałem jest zdanie: "Warto poznawać świat i odkrywać naukę".

Warsztaty z Bajkoterapii
18.05.2022 Na warsztatach dzieci poznały historię Florki "O uczeniu się nowych rzeczy". Florka bardzo chciała jeżdzić na rowerze, ale cały proces nauki jazdy nie przebiegł tak szybko, jak jej się wydawało. Najpierw zaczęło się od kupna roweru i jazdy próbnej, gdzie okazało się, że na rowerze można się wywrócić. Florka ambicjonalnie nie chciała mieć doczepionych dodatkowych kółek, więc prowadziła rower zamiast na nim jeździć. Dopiero jej tata zmotywował ją do podjęcia próby jazdy, ćwicząc z nią codziennie. Historia Florki pokazała dzieciom dwie bardzo ważne sprawy: 1. Potrzeba dużo cierpliwości, czasu i odwagi, aby nauczyć się czegoś nowego. 2. Jak się czegoś porządnie nauczymy, będziemy to pamiętać przez całe życie.

Warsztaty Artystyczne
18.05.2022 Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach dedykowanych tworzeniu upominków dla mamy i taty. Wdzięcznym tematem okazały się własnoręcznie ozdabiane doniczki z sadzonkami ziółek: mięty, lawendy, werbeny i majeranku. Organizatorzy warsztatów, czyli zespół "Grafjka", opowiedzieli skąd pochodzi i jak wyglądał proces ozdabiania ceramiki, a następnie dzieci zaczęły partycypować w procesie tworzenia. Grupa została podzielona na mniejsze grupki, które dobierały kolory farb wedle uznania, a potem sadziły w ziemi wybrane ziółka. Dzieci dziś zabiorą swoje doniczki do domu, aby wręczyć rodzicom jako wcześniejszy prezent z okazji Dnia Rodziców.

Wycieczka do Pracowni Artystycznej
19.05.2022 Dzieci wybrały się na wycieczkę tramwajem linii 1 na ul. Kopernika do Pracowni Artystycznej "Mali Twórcy". Pieczołowicie tworzyły z gliny sylwetki smoka wawelskiego. Ciekawym elementem było wykorzystanie różnych materiałów do "rzeźbienia". Dzieci miały okazję poznać rzemiosło artystyczne oraz metody tworzenia ozdób ceramicznych, zobaczyły też sprzęty sprzyjające tej pracy: koło garncarskie i piec. Największą atrakcją jednak była podróż tramwajem, a podekscytowanie sięgało zenitu.

Spacer po Starym Mieście
19.05.2022 Nutki miały okazję przejść się po najbardziej znanych szlakach turystycznych Krakowa, idąc od Poczty Głównej i kierując się ul. Św. Krzyża do Małego Rynku. Z Małego Rynku dzieci przeszły na Plac Mariacki, podziwiając przepiękne budowle i fontannę, spacerując po placu i czekając na hejnał. Potem grupa ruszyła na Rynek Główny, podziwiając Sukiennice, Ratusz, Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza. Dzieci przypomniały sobie Legendę o dwóch wieżach mariackich. Pełne entuzjazmu sprawdziły, co kryje tajemnicza głowa, czyli dzieło "Eros Bendato" Igora Mitoraja. Następnie dzieci przeszły ul. Wiślną do Filharmonii w kierunku przedszkola. Wycieczka udana, okraszona piękną pogodą.

Spektakl Teatralny
20.05.2022 Dzisiaj Nutki wybrały się do kina Kijów na spektakl teatralny "Piękna i Bestia" Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Trudno uwierzyć, że ta przepiękna baśń autorstwa Leprince de Beumont ma już 260 lat. Pierwotnie tę ludową opowieść opracowała Gabrielle - Suzanne Barbot de Villeneuve, ale to pani de Beumont poprawiła historię, która w klasycznej formie stała się znana na całym świecie. Baśń ta porusza temat walki dobra ze złem oraz poświęcenia i bezinteresownej miłości. Ważnym i wspaniałym elementem tej historii jest też zaakcentowanie ponadczasowej prawdy, że "nie wszystko złoto, co się świeci". Twórcy Narodowego Teatru Edukacji z największą starannością podeszli do tego wspaniałego dzieła, tworząc piękną i wzruszającą historię miłości Pięknej do Bestii, okraszoną zjawiskowymi kostiumami, oryginalnymi piosenkami, zabawną choreografią i świetnymi kreacjami aktorskimi.

Dzień Biblioteki
26.05.2022 Dzisiaj dzieci miały okazję wybrać się do Biblioteki Głównej na ul. Powroźniczej 2 i przyjrzeć się pracy bibliotekarza. Odbyły się bardzo ciekawe warsztaty połączone ze zwiedzaniem gmachu biblioteki. Panie bibliotekarki zapoznały dzieci z maskotką biblioteki - molem książkowym - Gustawem, który spodobał się naszym przedszkolakom. Tematem warsztatów był Dzień Matki. Nutki brały udział w quizie dotyczącym pracy bibliotekarza i bajek, słuchały bajki "Franklin mówi kocham Cię" oraz tworzyły karteczki - laurki dla swoich mam z różnych materiałów papierniczych. Po części warsztatowej dzieci posłuchały o pracy w bibliotece i mogły obejrzeć wybrane książki z działu dziecięcego. Do przedszkola wróciliśmy pieszo, spacerując wzdłuż Wisły.

Dzień Matki
26.05.2022 Dzieci przygotowały dla swoich mam przepiękne upominki w postaci własnoręcznie stworzonych prac z papieroplastyki. Każde z nich narysowało portret swojej mamy, wykonało kwiatek w wersji 3D z papieru oraz laurkę z wierszykiem. A to wszystko prosto od serca!!! Nutki obiecały złożyć swoim mamom życzenia, do których my także się dołączamy.
Życzymy Wam drogie Mamy dużo radości na co dzień, dopisującego humoru, zdrowia, miłości swoich najbliższych oraz spełnienia marzeń!!! Jesteście wielkie!!!

Dzień Dziecka
1.06.2022 Dzisiaj Nutki miały dzień pełen wrażeń. Najpierw wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki - pamiętniki, za które serdecznie dziękujemy rodzicom!!! Później wyruszyły do kina Kijów na film "Yakari i wielka podróż". Film przepiękny, uczuciowy, o tematyce proekologicznej, uczący poszanowania przyrody.
Mały Yakari z plemienia Siuksów wyrusza w nieznane, by podążać tropem dzikiego mustanga. Czy jego wspaniały dar – rozmawianie ze zwierzętami – pomoże mu w wielkiej podróży i powrocie do domu? Siuksowie, plemię małego Yakariego, muszą uciekać przed nadciągającym tornadem. Chłopiec postanawia wykorzystać ostatnią szansę, aby odnaleźć niedoścignionego mustanga, Małego Pioruna. Podczas wędrówki na drodze Yakariego staje Wielki Orzeł. Obdarowuje go niesamowitą zdolnością, która pozwala mu rozmawiać ze zwierzętami. Chłopiec, zdany wyłącznie na siebie, musi przeprawić się przez rwącą rzekę, przejść wielkie równiny i pokonać strzeliste góry, aby ostatecznie zmierzyć się ze złowieszczym żywiołem. Czy uda mu się odnaleźć wspaniałego konia i wrócić do swoich bliskich? Daleka, pełna zasadzek trasa okaże się drogą ku niezwykle wymagającej próbie oraz prawdziwej przyjaźni! Nutki polecają!!!
Przedszkolaki otrzymały od Pani Pauliny niespodzianki w postaci popcornu i paczuszek z cukierkami, za co pięknie podziękowały.
Wszystkim dzieciom małym i dużym życzymy dużo powodów do radości, spełnienia marzeń oraz samych szczęśliwych dni!!! Wszystkiego najlepszego!!!

Warsztaty Podróżnicze
7.06.2022 Tym razem Nutki wybrały się w podróż do Izraela, który ma pustynny charakter. Dzieci poznały różne ciekawostki związane z tym państwem, znajdując odpowiedzi na pytania:
- Jaka ludność mieszka w Izraelu?
- Co rośnie na palmach?
- Gdzie mieszkają Beduini?
- Ile kilogramów na grzbiecie potrafi udźwignąć wielbłąd?
- Z czego słyną Arabowie?
- Co to znaczy targować się?
- Co to jest kefija?
- Jakie zwierzęta można spotkać w Izraelu?
- Dlaczego w Izraelu jest tak dużo świętych miejsc?
- Co to jest gwiazda Dawida?
- Czym się różni menora od chanukiji?
- Czym jest żydowskie święto Hanuka, a czym Purim?
- Co to jest tałes?
Poza tym dzieci miały okazję przymierzyć kefije ("arafatki"), tałes i hidżab, jarmułki oraz spróbować przysmaku Izraela, czyli słodziutkich daktyli. Obejrzały też żydowskie zabawki i flagę Izraela. Na koniec zatańczyły i pożegnały się pozdrowieniem: "Shalom".

Spektakl Teatralny
9.06.2022 Nutki wybrały się na spektakl teatralny „Karolcia” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny Alert z Wrocławia, który odbył się w kinie Kijów. Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie książki Marii Krügier pt. „Karolcia”. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która w czasie przeprowadzki znajduje niebieski koralik. Dzięki magicznemu koralikowi Karolcia wraz ze swoim kolegą Piotrem przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Przygody bohaterów uczyły młodego widza, że warto pomagać innym, uczyły też zasad bezpieczeństwa: jak powinni poruszać się po drodze, jak ważne są światełka odblaskowe, co oznaczają niektóre znaki drogowe, a także pod jakie numery alarmowe należy zadzwonić w różnych zagrożeniach. Dzieciom podobało się przedstawienie, przepiękne dekoracje oraz oprawa muzyczna.

Przedstawienie na Dzień Rodziców i Pożegnanie Przedszkola oraz Festyn Rodzinny
10.06.2022 Nadszedł bardzo wzruszający dzień w roku - dzień upamiętniający koniec pewnego etapu w życiu dzieci i początek nowej przygody. Nutki połączyły uroczystość końca roku szkolnego i pożegnania przedszkola z Dniem Rodziców. Dzieci zaprezentowały inscenizację bajki "Kot w butach" na podstawie baśni Charles'a Perrault'a. Tematem baśni są przygody kota, który dzięki swojemu sprytowi odmienia życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec zostaje bogatym markizem, udaje mu się zamieszkać we wspaniałym pałacu, żeni się także z piękną i dobrą królewną. Dzieci przepięknie wystąpiły, dostarczając rodzicom i nam - wychowawczyniom wspaniałych i wzruszających przeżyć. Punktem kulminacyjnym występów był niesamowity taniec Menuet oraz cudowne wiersze i piosenki o przedszkolu i nauczycielach.
Dziękujemy Wam drogie dzieci za te cztery lata rozwoju, poszukiwań i wspaniałych momentów. Życzymy Wam wiele dobra, radości i spełnienia marzeń! Rodzice są z Was dumni, my też!! Ściskamy!!!

Po rozdaniu pamiątkowych dyplomów i upominków dzieci z rodzicami udali się do ogrodu, aby korzystać z przygotowanych atrakcji na Festynie Rodzinnym: malowanie ekotoreb, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, malowanie na dużych formatach, tatuaże zmywalne, spotkanie ze strażakami i policjantami, bańki mydlane, zamki dmuchane, wata cukrowa, hot dogi, ciasta, bigos "palce lizać" i inne dobroci. Pogoda i humory dopisały. Było fantastycznie!!!

Wycieczka do Zatorlandu
14.o6.2022 Rano dzieci wyruszyły autokarem do krainy dinozaurów, stworzeń mitycznych i owadów, czyli Zatorlandu. Kolejno odwiedziły parki: ruchomych dinozaurów, mitologii, owadów i linowe. Park Ruchomych Dinozaurów to jedyne takie miejsce w Europie Środkowej. W tej strefie parku znajduje się ponad 100 różnych dinozaurów, z których większość porusza się i wydaje dźwięki! Interaktywna przygoda z prehistorycznymi stworzeniami rozpala wyobraźnię i pokazuje, jak fascynujący jest świat dinozaurów. Takich wrażeń dzieci nie zapomną. Niesamowitym przeżyciem i elementem humorystycznym był "sikający" diplodok. Park Mitologii to jedyne zaś takie miejsce w Polsce, gdzie można poznać grecką mitologię i świetnie się bawić. Na miejscu jest 46 postaci i stworzeń mitycznych. Dzieci w ciekawy sposób poznały historię greckiej cywilizacji. Skorzystały z zabaw w parku linowym "Zdobywcy Olimpu" oraz niepowtarzalnej szansy przepłynięcia rejsu stawem pośród figur greckich bogów i postaci mitycznych, co było fantastyczną atrakcją! Natomiast w Parku Owadów nasza grupa mogła się poczuć jak mali odkrywcy, którzy obserwowali ponad 28 gatunków owadów. Insekty są wielkości człowieka, co dodatkowo pobudza wyobraźnię najmłodszych. Większość owadów jest ruchomych, przez co dzieci nie mogły przejść koło nich obojętnie. Zwieńczeniem całej masy atrakcji dzisiejszego dnia była przejażdżka dinocoasterem, na co wszyscy czekali ze zniecierpliwieniem. Nasze Nutki wróciły z wycieczki późnym popołudniem całe i zdrowe, niesamowcie zadowolone i szczęśliwe!!!

Warsztaty z Bajkoterapii
15.06.2022 Na warsztatach dzieci poznały historię Florki "O obowiązku". Państwo Kretowie wyjeżdżają na wesele i Florka deklaruje, że zajmie się ich larwami. Najpierw bardzo ją cieszy posiadanie obowiązku. Z czasem jednak obowiązek powszednieje i staje się problemem. Do tego stopnia, że nie pilnowane larwy uciekają z pudełka. Dzięki pomocy Klemensa udaje się je odnaleźć. Nutki zapoznały się z różnymi rodzajami obowiązków i ich wpływem na życie.
Jak się okazuje, posiadanie dostosowanych do wieku i kompetencji obowiązków domowych, uczy dzieci przede wszystkim systematyczności i poczucia odpowiedzialności za powierzoną im pracę. Ponadto, dzięki obowiązkom domowym i grupowym dziecko może w bezpiecznych warunkach kształtować w sobie umiejętność planowania i zarządzania swoim czasem.

Powitanie Lata
21.06.2022 Lato zaczyna się już 21 czerwca. To początek tegorocznego lata astronomicznego, które następuje dokładnie w momencie przesilenia letniego. Lato kalendarzowe wypada dzień później, czyli 22 czerwca. W tym roku Nutki świętowały jego nadejście, bawiąc się w ogrodzie. Wśród zabaw znalazły się: letni tor przeszkód, ozdabianie chodnika malowidłami, kodowanie ćwiczące spostrzegawczość i wytrwałość oraz zabawy tropiące - letni tropiciele przyrody. Dzieci kochają lato!!!

Dzień Ojca oraz Lajkonik
23.06.2022 Wszystkie dzieci stworzyły dla swoich tatusiów piękne laurki z papieroplastyki w postaci koszuli z krawatem z życzeniami mnóstwa miłości. Poznały też różne wiersze i historie opowiadające o tacie. Obiecały w domu wyściskać swoich bliskich, wycałować i złożyć życzenia, do których też się dołączamy.
Szanowni Tatusiowie!!! Bądźcie dzielni, wytrwali i cierpliwi w pokazywaniu dzieciom świata, kochajcie, pielęgnujcie, spełniajcie marzenia, dbajcie o swoje potrzeby i dobry humor, bo stanowicie dla swoich dzieci wzór do naśladowania. Jesteście dla nich Superbohaterami! Wszystkiego najlepszego!!!

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńcem, a Rynkiem Głównym w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok. Lajkonikowy orszak przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty przemierzał trasę przez ulicę Senatorską, gdzie już na niego czekały zniecierpliwione dzieci odziane w czapki Lajkonika z piosenką na jego cześć. Lajkoniku, laj, laj...

Spektakl Teatralny
27.06.2022 Dzisiaj dzieci miały niespodziankę w postaci przyjazdu do przedszkola aktorów Teatru Uszytego z przedstawieniem "Wyprawa batyskafem do Rurogrodu - misja Skratek". To inicjatywa z ramienia Wodociągów Miasta Krakowa. Historia ta opowiada o dziadku Tadeuszu i jego wnuku Olku, którzy wyruszają na misję odnalezienia smoka Skratka. Jak się okazuje Skratek, na skutek zanieczyszczeń wpadających do kanałów (ogryzki, patyczki do uszu, resztki z obiadu, koraliki i guziki, etc.), utknął w rurociągu. Nasi bohaterowie musieli się zmniejszyć za pomocą tajemniczej mikstury i popłynąć batyskafem na ratunek Skratka. Dzięki tej przygodzie dzieci wiedzą, że do toalety nie można wyrzucać odpadków komunalnych i przyrzekły żyć ekologicznie zgodnie z motto: "Pamiętaj bąbelku, miejsce tych rzeczy nie jest w kibelku!!!"

Warsztaty z Bajkoterapii
29.06.2022 Na ostatnich zajęciach dzieci poznały historię Tuptusia z opowieści "Tuptuś na wielkiej wyprawie". Poruszane było zagadnienie bezpieczeństwa na wakacjach. Tuptuś był małym kotkiem, który mieszkał sobie wraz z mamą, tatą i czwórką rodzeństwa w niewielkiej wiosce. Była ona tak malutka, iż wszyscy jej mieszkańcy znali się i bardzo lubili. Tuptuś wraz z całą rodziną Mruczków mieszkał w niewielkim domku, na skraju wioski. Z okna swojej sypialni widział piękną łąkę, rozległe pola, a w oddali tajemniczy las. Wszyscy mieszkańcy wioski byli niezwykle dumni z piękna otaczającej ich przyrody, Tuptuś również.
Pewnego pięknego dnia, gdy słońce mocno świeciło Tuptuś obudził się w wyjątkowo dobrym humorze. Wyjrzał przez okienko i zapragnął wyjść, aby pobawić się z przyjaciółmi Gutkiem i Jagódką, kociętami z sąsiedztwa. Ponieważ był wesoły i miał ciekawe pomysły na zabawę, inne kotki chętnie spędzały z nim czas, bawiąc się naprawdę wspaniale. Z Tuptusiem nikt się nie nudził, zawsze w jego obecności coś się działo. Zjadł w pośpiechu śniadanko, ponieważ wiedział, iż pod wielkim kasztanem w parku czekają już na niego przyjaciele. Tak bardzo chciał zobaczyć Jagódkę i Gutka, że aż nie powiedział ani mamie ani tacie, ani żadnemu z czwórki starszego rodzeństwa, że wychodzi z domu...Dzieci poznały różne sytuacje zagrażające i sprzyjające bezpieczeństwu w różnych miejscach. Nastąpiło też podsumowanie wszystkich spotkań.

Wakacje!!!
Po dziesięciu miesiącach nauki przez zabawę nadszedł długo wyczekiwany przez Was czas zasłużonego odpoczynku – czas wakacji. Dziękując za Wasze zaangażowanie, pragniemy Wam życzyć, aby zbliżające się wakacje były czasem odpoczynku, radości i beztroski. Korzystajcie z każdego promyka słońca, cieszcie się każdą spadającą z nieba kroplą deszczu. Zachwycajcie się każdą tęczą, każdym rozkwitającym kwiatem i każdym zachodem słońca. Bawcie się wspaniale w leśnej głuszy, na złocistych plażach i w cieniu górskich szczytów czy wśród łąk. Głęboko wierzymy, że niebawem wszyscy się spotkacie – przepełnieni wspaniałym humorem, wypoczęci i pełni sił, by zdobywać nową wiedzę w szkole.
Wspaniałej zabawy i samych radosnych chwil Drogie Nutki!!!
