MISIE
Rok szkolny 2024/2025
Dzień Marchewki
4.04.2025 Dzień Marchewki (International Carrot Day) powstał w 2003 roku, wieść o tym prozdrowotnym święcie dość szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Dotarło ono m. in. do Francji, Szwecji, Włoch, Rosji, Japonii, Australii i Wielkiej Brytanii. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat tego pomarańczowego warzywa i jego wspaniałych właściwościach. Marchew, a raczej jej dzicy przodkowie, najprawdopodobniej pochodzą z Persji. Początkowo hodowano ją dla aromatycznych nasion i liści, najczęściej wykorzystywanych w medycynie. Dopiero Rzymianie w I wieku wspominają o trzech różnych odmianach marchwi oraz o tym, że korzeń można ugotować i zjeść. Współczesną marchew, którą znamy dzisiaj, po raz pierwszy uprawiano w Afganistanie około X wieku. Była ona jednak fioletowa lub żółta z rozgałęzionymi korzeniami. Gdy warzywo to trafiło do Holandii, powstała jej pomarańczowa odmiana. Legenda głosi, że w XVII wieku mieszkańcy Niderlandów stworzyli ten gatunek na cześć flagi oraz barw Wilhelma Orańskiego. Obecnie, według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa marchew plasuje się w pierwszej dziesiątce najważniejszych upraw warzyw na świecie. Do największych producentów zalicza się m. in. Chiny, Stany Zjednoczone, Rosję, Wielką Brytanię oraz Polskę. Dzieci poznały różne ciekawostki o marchewce, grały w "marchewkowy" tor, czyli wariację na temat gry Twister, układały puzzle oraz tworzyły "marchewkowe" obrazki na talerzykach, by na koniec spałaszować to wartościowe warzywo.
Powitanie Wiosny
21.03.2025 "O wiośnie to piosenka, o wiośnie to melodia..." - tymi słowami piosenki witaliśmy dziś pierwszy dzień wiosny. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego — najdłuższego dnia w roku. Przyzwyczailiśmy się, aby wiosnę witać właśnie 21 marca, jednak według najnowszych badań od 2014 roku astronomiczna wiosna będzie do nas wracać dzień wcześniej, czyli 20 marca. Na zajęciach dzieci wymieniały zwiastuny wiosny i skojarzenia z nią związane, układały wiosenny obrazek, poznały historię pszczelarza i pracowitych pszczół, a później wybrały się w orszaku nad Rudawę, aby pożegnać zimę symboliczną Marzanną ze słomy, a powitać wiosnę. Każdy przyniósł ozdobiony wiosenny gaik, który był symbolem odradzającej się przyrody. Został też wzbogacony kącik przyrody, który prezentuje się kolorowo.
Warsztaty Podróżnicze
20.03.2025 Kolejne wspaniałe spotkanie z podróżami z cyklu "Kochamy podróże". W trakcie warsztatów „Skarby Ukrainy” dzieci miały okazję:
-
poznać mapę, flagę i symbol Ukrainy,
-
odkryć skarby Ukrainy, takie jak olej słonecznikowy, arbuzy, pszenica,
-
poznać ukraińskich rekordzistów – największy na świecie samolot i najgłębszą na ziemi stację metra,
-
odwiedzić Kijów i poznać legendę o jego powstaniu,
-
przymierzyć ukraińskie stroje i zobaczyć hafty z różnych stron kraju,
-
poznać dźwięki ukraińskich instrumentów i kroki tańca „kozaczoka”,
-
zajrzeć do kuchni i sprawdzić, co Ukraińcy lubią jeść,
-
pobawić się ludowym zabawkami.
Warsztaty Ceramiczne
18.03.2025 Kolejne udane spotkanie z cyklu "ceramiczne cuda", gdzie dzieci miały okazję stworzyć kurki z gliny. Wykreowane ozdoby zostaną wyszkliwione i wypalone w pracowni, skąd zostaną przywiezione z powrotem do dzieci. Nie możemy się doczekać efektu końcowego! Warsztaty były okazją do interaktywnej, terapeutycznej i niezwykle angażującej zmysły zabawy.
Warsztaty Biblioteczne
10.03.2025 Dzieci wybrały się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej na ul. Focha, aby zagrać w japońskie "szachy". Pani bibliotekarka wyjaśniła dzieciom zasady gry "Złapmy lwa", po czym dzieci przystąpiły do gry próbnej. Japońskie "szachy" dla najmłodszych strategią są oparte na tradycyjnych rozgrywkach. Dzieci uczą się dzięki temu logicznego myślenia oraz planowania ruchów. Gra jest polecana do rozgrywek dwuosobowych, ale można również podzielić się na większe drużyny. Dzięki współpracy dzieci uczą się zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej. Emocje sięgały zenitu w trakcie rozrgrywek - Misie polecają!
Dzień Kobiet
8.03.2025 Międzynarodowy Dzień Kobiet przypada co roku 8 marca. Jest to święto szanowane na całym świecie, wprowadzone przez ONZ dla upamiętnienia strajku szwaczek z Nowego Jorku w 1908 r. Podczas tego strajku kobiety żądały krótszych godzin pracy, lepszej płacy, prawa do głosowania i zaprzestania zmuszania do pracy dzieci. Pierwsze oficjalne święto kobiet obchodzono 28 lutego 1909 r., Datę 8 marca ustalono dopiero po I wojnie światowej, a oficjalny Dzień Kobiet w 1975 r. Tego dnia wszystkie dziewczynki i niektórzy chłopcy wcielili się role modelek i modeli z wybiegów "Haute Couture", prezentując najnowsze trendy mody. Towarzyszyła temu muzyka, zabawa, wyrafinowane sekwencje choreograficzne i mnóstwo śmiechu. Każdy chłopiec miał za zadanie obdarować dziewczynkę miłym słowem. Dziewczynki dostały latawce - motylki jako drobne upominki. Każda zaś mama została obdarowana kwiatuszkiem wykreowanym przez dzieci na zajęciach. Wszystkim kobietkom małym i dużym życzymy dużo zdrowia, dobra i miłości!!!
Tłusty Czwartek
27.02.2025 W ostatni czwartek przed wielkim postem wypada tzw. tłusty czwartek. Znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Dzieci świętowały, układając mozaiki pączkowe, tworząc pączkową gąsienicę i pączki z papieroplastyki oraz licząc posypkę - groszki. Oczywiście, jak przystało na pączkowe święto, głównym punktem programu była degustacja tych słodkich wypieków.
Zwiedzanie SP 19
24.02.2025 Dzieci wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 19 w Krakowie, aby pozwiedzać szkolne mury. Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia poszczególnych klas, świetlicy, stołówki i sali gimnastycznej. W sali lekcyjnej trzeciej klasy dzieci zaangażowały się w rozwiązywanie zagadek, za co zostały nagrodzone wybranymi akcesoriami szkolnymi. Przedszkolaki miały okazję usiąść w szkolnych ławkach oraz zobaczyć szkolne przybory, książki i zeszyty ćwiczeń. Dzieciom się podobało, co być może będzie wskazówką w wyborze szkoły.
Warsztaty Podróżnicze
20.02.2025 Na kolejnych warsztatach podróżniczych zwiedzaliśmy magiczne Maroko. Na tych ciekawych zajęciach dzieci miały okazję:
-
Zmierzyć marokańskie stroje i nakrycia głowy,
-
Zagrać na etnicznych instrumentach takich jak hamsa, gnaoua, czy bęben,
-
Napić się marokańskiej herbaty,
-
Poznać sekrety marokańskich farbiarni,
-
Zanurzyć palec w piasku Sahary i poznać jej mieszkańców,
-
Zobaczyć Lampę Aladyna i usiąść na marokańskim dywanie.
Zwiedzanie SP 31
19.02.2025 Dzieci wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 31 w Krakowie, aby zakosztować pierwszych kroków jako przyszłych uczniów. Na początku zwiedziły szatnie szkolne i świetlicę, gdzie poznały ekwipunek prawdziwego ucznia, rozwiązywały zagadki, uzupełniły pierwszą szkolną kartę pracy. Później przedszkolaki zawędrowały na jedną z sal lekcyjnych, gdzie chwaliły się swoją wiedzą z alfabetu i zdrowego odżywiania, miały też okazję obejrzeć prezentację "Rzepki" J. Tuwima w wykonaniu trzeciej klasy. Na koniec zostały zaproszone do sali gimnastycznej na fragment lekcji WF, gdzie mogły zagrać w piłkę nożną i koszykówkę lub po prostu porozmawiać ze starszymi uczniami. Dzieciom bardzo się podobało i na pewno chętnie będą chodzić do tej przyjaznej szkoły!
Warsztaty Chemiczne
19.02.2025 Na kolejnych warsztatach z Chemical World dzieci odkryły naukowe znaczenie kolorów i rozwiązywały arcytrudne zagadki. Ponadto dowiedziały się, dlaczego w chemii liczą się zmysły. Na koniec namalowały kolorowy "obraz" - kameleona. To były fascynujące eksperymenty!
Warsztaty Zoologiczne
10.02.2025 Misie z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawostek dotyczących życia przedstawionych na pokazie gatunków, uważnie przyglądały się zwierzętom i zadawały wiele pytań. Bezpośrednie spotkanie z żywymi zwierzętami jest dla dzieci zawsze bardzo emocjonujące – w ich oczach widać błysk fascynacji i zaciekawienia. Odważniejsze z nich miały okazję pod czujnym okiem doświadczonego herpetologa dotknąć węża czy wziąć na ręce przepięknego kameleona. Kontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na emocjonalny, psychiczny i społeczny rozwój dziecka, czasem staje się początkiem pasji. To było wspaniałe doświadczenie!
Dzień Babci i Dziadka
17.01.2025 Dzisiaj dzieci miały zaszczyt zaprosić swoich dziadków z babciami na uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Pewnie słyszeliście to już wiele razy, ale naprawdę z głębokim przekonaniem twierdzimy, że większość babć i dziadków woli dostać prezent wykonany dla nich przez wnuki własnoręcznie niż kupioną na ostatnią chwilę bombonierkę, witaminy czy krokusa. I nie ważne czy wnuk ma lat pięć, piętnaście czy trzydzieści pięć. Liczy się nie tylko pamięć, ale też danie czegoś od siebie, stworzonego z myślą o babci czy dziadku. Niespodzianką było przedstawienie "Szopka Krakowska", piosenki i wiersze dla bliskich oraz prezenty wykonane przez dzieci - serca. Było pięknie, słodko i wzruszająco! Dokładamy się do życzeń zdrowia, szczęścia i pomyślności!!!
Warsztaty Podróżnicze
16.01.2025 Na kolejnych warsztatach z cyklu "Kochamy podróże" dzieci odwiedziły indiańską wioskę. Na zajęciach podróżniczka opowiadała o Indianach Ameryki Północnej, a dzieci miały okazję:
-
Poznać piękny rytuał Indian Navaho z Kanady;
-
Zobaczyć oryginalny pióropusz Indian Iroquezów;
-
Dowiedzieć się, kim jest wódz, matrona i co to jest totem;
-
Poznać najważniejsze dla Indian zwierzęta;
-
Pobawić się etnicznymi zabawkami z indiańskiego świata;
-
Przymierzyć indiańskie stroje.
Warsztaty Ekologiczne
13.01.2025 Dzieci uczestniczyły w warsztatach z Eko-chatka, na których przygotowywały prezenty dla babci i dziadka. Dowiedziały się między innymi:
-
jak można łatwo naprawić różne przedmioty
-
jakimi technikami można dokonywać napraw
-
jak nadać nowe funkcje starym przedmiotom
oraz rozwinęły:
-
świadomość ekologiczną
-
umiejętności manualne
-
koordynację ruchowo-wzrokową
-
świadomość wpływu swoich działań na przyszłość swoją i planety
Warsztaty Ceramiczne
8.01.2025 Kolejne udane spotkanie na warsztatach ceramicznych, które cieszą się powodzeniem w naszej grupie. Tym razem dzieci miały okazję stworzyć misie z gliny, które po wyszkliwieniu i wypaleniu w pracowni zostaną oddane w ręce dzieci. Grupa kończy pewien etap w życiu - niedługo przeistoczy się w klasę, zasiedlając szkolne mury. Warsztaty były okazją do wykreowania sympatycznej pamiątki, która będzie dzieciom przypominać przedszkole.
Powitanie Zimy
20.12.2024 "My się zimy nie boimy, wręcz lubimy" - takie motto nam dziś towarzyszyło. Kalendarzowa zima wprawdzie zaczyna się 22 grudnia, ale nie przeszkadzało nam to, aby świętować dziś. Dzieci wzięły udział w zabawach matematyczno - ruchowo - kreatywnych takich jak: opowieść zimowa o 10 bałwankach i zabawa z kukiełkami, oglądanie filmu edukacyjnego o zmianach w przyrodzie i charakterystycznych cechach zimy, ozdabianie choinki, taniec do świątecznych piosenek, rozpoznawanie ptaków zimujących w Polsce, tworzenie wycinanek "śnieżynek", układanie kompozycji "Pani Zima i przyjaciele". Kilkoro dzieci przyniosło dary Pani Zimy. Bawiliśmy się wspaniale!!!
Spotkanie Świąteczne
18.12.2024 "Przyszliśmy tu do Was z samego Krakowa, aby razem z Wami kolędować..." - tymi słowami dzieci rozpoczęły kolędowanie i przedstawienie "Szopka Krakowska". Przedszkolaki wcieliły się w role kolędników, czyli: anioły, dziewczynki z gwiazdami, żaka, diabła, górala, góralkę, krakowiaka, krakowiankę, trzech królów, Lajkonika, smoka wawelskiego, Pana Twardowskiego, turonia i śmierć. Jesteśmy dumne z dzieci za brawurowy występ i piękną prezentację kolęd polskich, co przybliżyło im tradycje związane ze Świętami. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i życzymy wspaniałych, wesołych Świąt oraz zdrowia i szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku!!!
Warsztaty Podróżnicze
12.12.2024 Na kolejnych warsztatach z cyklu "Poznajemy świat" dzieci poznawały chińskie wynalazki. Miały okazję: zobaczyć, z czego i w jaki sposób powstaje jedwab, dowiedzieć się, jakie popularne używane dzisiaj rzeczy wymyślili Chińczycy, spróbować operować oryginalnymi chińskimi pałeczkami, przymierzyć tradycyjne chińskie stroje, pooglądać kolorowe wachlarze, spróbować zagrać na chińskich instrumentach oraz poznać odpowiedzi na pytania na temat funkcji Muru Chińskiego, powstania makaronu czy uprawy herbaty i ryżu. Na koniec pobawiły się z tajemniczym smokiem - symbolem Chin.
Warsztaty Ekologiczne
10.12.2024 Na kolejnych warsztatach w duchu eko dzieci wykonały piękne drewniane stojaki na gumki recepturki w postaci choinek na desce, przybijając gwoździe, montując "łańcuchy" i dekorując materiałami z recyklingu. Taka choinka jest ozdobą samą w sobie i pachnie lasem. Dzięki zajęciom przedszkolaki urozmaiciły swoją wiedzę na temat tradycji świątecznych, rozbudziły kreatywność, poszerzyły wiedzę na temat upcyclingu oraz rozwinęły świadomość wpływu swoich działań na przyszłość swoją i planety. Bardzo polecamy!!!
Warsztaty "Z Ciekawości"
9.12.2024 Na zajęciach dzieci odkrywały sekrety prehistorycznych gadów. Każde dziecko jest ciekawe i dziś też została rozbudzona dziecięca ciekawość już na wstępie, kiedy Pan Paweł postawił przed dziećmi tajemnicze skrzynie...a w tych skrzyniach dzieci odkryły jaja dinozaurów, zatopioną w żywicy ważkę oraz czaszki welociraptora i triceratopsa, a także szkielet tyranozaura. Przedszkolaki dowiedziały się, ile lat żył T - Rex, kim jest paleontolog, jak nazywał się pierwszy dinozaur, dlaczego triceratops miał duże dziurki w nosie oraz jak wyginęły dinozaury. Jednak prawdziwe emocje pojawiły się, kiedy została przeprowadzona projekcja "żywych" dinozaurów, które "ożyły" dzięki technologii sekretnego systemu.
Andrzejki
27.11.2024 Andrzejki przywędrowały do Polski w XVI w. Dawno temu wierzono, że w tym okresie dusze zmarłych mogły łatwiej nawiązać kontakt z żywymi. Dziewczęta wróżyły w Wigilię Św. Andrzeja, a chłopcy w "Katarzynki". Na pamiątkę tego święta organizuje się różne bale i zabawy. Dziś w przedszkolu czary - mary, czyli andrzejkowe zabawy na grupowym balu. W czasie Andrzejek dzieci doskonale się bawiły, tańcząc, śpiewając i tworząc razem układy choreograficzne. Ponadto mogły się pobawić balonikami. Każde dziecko reprezentowało inną postać z filmowej bajki lub ulubionej książki. Na koniec był słodki poczęstunek. Bawiliśmy się wspaniale!!!
Warsztaty Ceramiczne
26.11.2024 Dzieci z niecierpliwością i podekscytowaniem czekały na dzień, w którym będą mogły podziałać z materiałem plastycznym - gliną. Jest to bardzo wdzięczny materiał, ponieważ nie zostawia plam, łatwo się zmywa z rąk, jest delikatna w dotyku i podatna na wszelkie modyfikacje. Praca z gliną daje dzieciom mnóstwo radości, uczy koncentracji uwagi, wyczucia estetyki, wyzwala kreatywność i same pozytywne wibracje. Tym razem nasze przedszkolaki tworzyły aniołki, które później po wypaleniu i szkliwieniu będą mogły zabrać do domu. Sprytne rączki stworzyły przepiękne wyroby, a praca była zbliżona do tej, którą wykonują elfy w fabryce zabawek.
Dzień Pluszowego Misia
25.11.2024 To jedno z najcieplejszych i najbardziej lubianych świąt, które przypomina o magii dzieciństwa i bezwarunkowej przyjaźni, jaką niesie ulubiony pluszowy przyjaciel. W języku angielskim pluszowy miś to Teddy Bear, którego nazwa wzięła się od imienia prezydenta US Theodore'a Roosevelt'a, który w 1902 r. uratował postrzelonego niedźwiadka. Nie wiadomo, kto pierwszy wyprodukował pluszowego misia – Steiff czy Michtom. Oboje sprzedawali je w tym samym czasie, nie wiedząc nawzajem o swoim istnieniu. Wszystkie przedszkolaki przyniosły dziś do przedszkola swoje ulubione pluszaki, aby opowiedzieć ich historię, porównać ich wygląd, wielkość oraz pobawić się wspólnie. Wśród "misiowych" zabaw znalazły się: segregowanie misiów, układanie puzzli, odkrywanie misiów z bajek, wspólne tworzenie plakatu, kolorowanie obrazków misiów, "misiowy" taniec. Dzieci poznały też historię pluszowego misia i ciekawostki z nim związane.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
22.11.2024 Dzisiaj w naszym przedszkolu zrobiło się niebiesko na znak solidarności z dziećmi na całym świecie. W ten sposób uczciliśmy uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka. Dzieciństwo jest bardzo ważnym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko na świecie powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Przedszkolaki wiedzą, że korzystając z własnych praw nie mogą ograniczać praw innych – koleżanek, kolegów i dorosłych. Każdy człowiek – czy to dziecko, czy dorosły – ma prawo do godnego życia – w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Dzieci uczestniczyły w zajęciach podkreślających znaczenie praw dziecka, obejrzały filmik edukacyjny o prawach dziecka oraz zapozowały z niebieskimi serduszkami na ściance o prawach dziecka.
Warsztaty Podróżnicze
21.11.2024 Dzieci wzięły udział w kolejnych warsztatach podróżniczych "Na plantacji kawy". Na warsztatach dzieci miały okazję:
-
Poznać klimat prawdziwej kolumbijskiej plantacji kawy i przymierzyć tradycyjne stroje tamtejszych plantatorów,
-
Dowiedzieć się, jak kawa rośnie i jak wygląda jej obróbka i wypalić kilka ziaren kawy,
-
Powąchać arabikę i robustę z Kostaryki, Brazylii, Madagaskaru i Etiopii,
-
Pooglądać oryginalne naczynia służące do parzenia i serwowania kawy w różnych krajach,
-
Dowiedzieć się, jak powstaje najdroższa kawa świata – Kopi Luwak.
Warsztaty Chemiczne
20.11.2024 Dzieci uczestniczyły w kolejnych warsztatach "bąbelkowe szaleństwo" z Chemical World. Przedszkolaki - eksperymentatorzy - odkryły, co ma wspólnego bagietka z cylindrem, wspólnie wyczarowały ogromną pianę - lokomotywę oraz poznały chemiczne tajniki zamiany kolorów. To była odkrywcza zabawa!!!
Dzień Niepodległości
13.11.2024 Dziś byliśmy gośćmi na uroczystości Dnia Niepodległości, która została przygotowana przez dzieci z grupy Stokrotki. Wszyscy byli odświętnie ubrani, a ubrania były ozdobione własnoręcznie zrobionymi kotylionami. Dzieci poszerzyły wiedzę na temat naszej ojczyzny - Polski, kształtowały postawę szacunku do historii naszego kraju i symboli narodowych, a także integrowały się z całą przedszkolną społecznością. Dodatkowym atutem był walor interaktywny, kiedy dzieci śpiewały wspólnie Hymn Polski oraz recytowały wiersz "Kto Ty jesteś?" W. Bełzy. Dziękujemy!!!
Dzień Zdrowego Jedzenia
8.11.2024 Dziś Misie przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki w duchu zdrowego odżywiania. Każde dziecko przyniosło z domu swoje ulubione produkty żywnościowe, z których samodzielnie starało się stworzyć apetyczny i pełnowartościowy posiłek. Na dzisiejszych zajęciach dzieci poznały piramidę zdrowego odżywiania, segregowały różne rodzaje żywności oraz skomponowały zbilansowane i pełne fantazji kanapki. Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, co dobrego jedzą!!!
Warsztaty Ekologiczne
5.11.2024 Dziś dzieci wzięły udział w warsztatach ekologicznych "Puśćmy sobie bączka" w duchu eko. Podczas ładnej pogody nasi rodzice i dziadkowie najchętniej bawili się na podwórku. Jeśli jednak padał deszcz, spędzali czas w domu, bawiąc się zabawkami w większości wykonanymi z drewna lub grając w proste gry planszowe. Na tych warsztatach dzieci dowiedziały się:
-
jakimi zabawkami bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie
-
jak długą historię ma za sobą bączek
-
jakie są rodzaje bączków oraz na jakiej zasadzie one działają
-
że stare przedmioty należy szanować
-
jak spędzać czas bez kontaktu z wysokimi technologiami
Przetestowały też w praktyce różne rodzaje bączków, wykonały i ozdobiły własnego bączka, a także wzięły udział w zawodach "puszczania bączków". To była wspaniała zabawa i sentymentalna podróż!
Dzień Dyni
31.10.2024 Święto dyni jest coraz bardziej popularne na całym świecie i kojarzy się ze zbiorami dyń, datowanymi na koniec października. Mówi się, że wystawiona dynia chroni domy przed złymi duchami i kojarzy się dzieciom ze słodkościami. Dziś dzieci miały okazję wziąć udział w licznych zabawach dedykowanych dyniom i Halloween. Wśród zabaw pojawiły się: piosenka "Pass the pumpkin" z podawaniem sobie kilku rodzajów dyń, "How is the pumpkin?" - określanie nastroju dyni, jesienny taniec "Hokey Pokey", "Pumpkin, pumpkin" - odgrywanie różnych postaci za pomocą gestów z piosenką "Pumpkin, pumpkin, pumpkin Halloween", "Scarecrow gym" - jesienna gimnastyka, "robienie" zupy dyniowej z odtwarzaniem określonych czynności, "Halloween mix" - chodzenie po torze z folii bąbelkowej i zgadywanie postaci, projektowanie i rysowanie dyń. Na koniec dzieci stworzyły swoje torebki na "Trick or treat", wypełniając je żelkami.
Stadion Cracovia
25.10.2024 Dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę po stadionie, która dostarczyła dzieciom emocji i wrażeń związanych z życiem piłkarskim. Przewodniczka zabrała dzieci w najważniejsze miejsca na stadionie, w tym na trybuny, do szatni, na boisko i w inne zakamarki, o których nie każdy wie. Poznaliśmy historię Cracovii, najstarszego klubu piłkarskiego w Polsce, obejrzeliśmy sztandar Cracovii i puchary oraz podziwialiśmy widoki z trybuny prasowej. Każdy mógł się poczuć jak prawdziwy piłkarz, zajmując odpowiednie miejsca w szatni piłkarskiej.
Warsztaty Podróżnicze
24.10.2024 Dzieci wzięły udział w warsztatach "Amerykański sen" z cyklu "Kochamy podróże". Na zajęciach poznały różne ciekawostki związane ze Stanami Zjednoczonymi, takie jak: flaga, mapa, Statua Wolności, Biały Dom, Hawaje, bajki Disney'a, McDonald's, Superman. Dzieci nauczyły się lokalnego hawajskiego powitania i zatańczyły taniec hula. Przebrały się też w stroje superbohaterów i postaci z bajek Disney'a.
Warsztaty Chemiczne
23.10.2024 Dzieci uczestniczyły w warsztatach chemicznych Chemical World, których tematem był "Chemiczny start". Dzięki tym zajęciom nasi mali laboranci odkrywali, co ma wspólnego bagietka z cylindrem, wspólnie wyczarowali ogromną pianę - pastę dla słonia - za pomocą słów "akcja - reakcja" oraz poznali chemiczne tajniki zmiany kolorów. Założenie zaś gogli, fartucha i jednorazowych rękawiczek oraz obsługiwanie zlewek, pipetek nadało powagi tej ciekawej zabawie.
Warsztaty Ceramiczne
18.10.2024 Ceramika cieszy się u nas dużym powodzeniem. Dzięki takim zajęciom, które mają aspekt terapeutyczny, dzieci rozwijają między innymi umiejętności, takie jak: kreatywność, motoryka mała, zręczność manualna, otwartość umysłu na nowości, radość tworzenia i integracja z rówieśnikami. Tym razem dzieci tworzyły jeże z gliny, które kojarzą się z aktualną porą roku. Stworzone dzieła za jakiś czas zabiorą do domu.
Dzień Edukacji Narodowej
14.10.2024 Dzień Edukacji Narodowej, znany także jako Dzień Nauczyciela, to święto ustanowione w 1982 r. Upamiętnia ono wszystkich pracowników oświaty. Dziś dzieci z grupy Misie miały zaszczyt zaprezentować swoje umiejętności wokalno - taneczno - recytatorskie w przygotowanym programie artystycznym. Każdy pracownik przedszkola otrzymał drobny upominek od dzieci, co było miłym akcentem i niespodzianką. Dzieci dziękowały za uśmiech, dobre słowo, zachętę do nauki przez zabawę i pochwałę oraz za odkrywanie tego, co w nich najlepsze. Dokładamy się do życzeń zdrowia, wytrwałości, siły, zadowolenia z uczniów, szczęścia, radości i sukcesów zawodowych!!!
Dzień Uśmiechu
7.10.2024 Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone od 1999 r. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. smiley face, stworzonej w 1963 r. Dzieci układały uśmiech z żółtych klocków, bawiły się w słoneczne wyścigi, samodzielnie wykonały słoneczka z uśmiechem oraz tańczyły do utworu "When you're smiling". Warto zapamiętać, że każdy uśmiech prowokuje kolejny, zatem powinno się jak najczęściej uśmiechać, aby gromadzić pozytywne emocje.
Warsztaty Przyrodnicze
1.10.2024 Dzisiaj uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych "Skarby Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego" w ramach współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Dzieci miały okazję poznać ciekawe lokalizacje w tym rejonie: Skały Panieńskie, Klasztor Benedyktynów w Tyńcu, Klasztor Kamedułów na Bielanach, okolica Wodociągów Krakowskich, Zalew Zakrzówek, Kopiec Piłsudskiego i Kopiec Kościuszki. Dzięki ciekawym zabawom angażującym różne zmysły dzieci wiedzą, co należy zabrać na wycieczkę krajoznawczą, jak należy się zachować w nietypowych miejscach oraz co pomaga w lokalizacji punktów docelowych.
Dzień Chłopaka
30.09.2024 Super Chłopaki to My!!! Trochę na sportowo, trochę odlotowo i od serca - taki był nasz Dzień Chłopaka. Najpierw dzieci obejrzały bajkę edukacyjną na temat tego święta, przybliżając sobie jego charakterystykę, a potem były liczne zabawy: zabawy sportowe na boisku przedszkolnym, bo lubimy takie aktywności, taniec do znanych piosenek z naszej "misiowej" playlisty - chłopcy prosili dziewczynki do tańca, układanie przez chłopców robota, przygotowywanie przez dziewczynki zawieszek dla chłopców, poznawanie swoich atrybutów w czasie zagadek oraz niespodzianki w postaci wymarzonych Hot Wheels, medali dla super chłopców i słodkości.
Warsztaty Podróżnicze
26.09.2024 Dzisiaj dzieci miały okazję przeżyć "wirtualną" podróż do Afryki, biorąc udział w warsztatach podróżniczych "Afryka bryka" z cyklu "Kochamy podróże". Dzieci poznały kontynent afrykański wraz z jego różnorodnością krajobrazów i kultur, nauczyły się przedstawiać po etiopsku, miały okazję przymierzyć afrykańskie stroje Masajów, Tuaregów i Berberów, poznały fascynujące rekwizyty z Kongo, Sahary czy Kenii, zobaczyły egzotyczne elementy natury oraz poznały rówieśników z Afryki i ich zabawy. Zdobyta wiedza przybliżyła im odrobinę tego gorącego kontynentu.
Powitanie Jesieni
23.09.2024 Dzisiaj Misiaki powitały pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Dzieci przygotowywały się do tego dnia, obserwując zmiany w przyrodzie, dostrzegając np. zmianę temperatury powietrza wieczorami i rano, spadające z drzew kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Na zajęciach rozmawialiśmy o tym, czym charakteryzuje się jesień, jakie są dary jesieni, w jaki sposób drzewa przygotowują się do zimy i jakie są kolory jesieni. Bawiliśmy się wspólnie przy piosence "Korale Pani Jesieni", układaliśmy postać jesieni z materiału przyrodniczego przyniesionego przez dzieci oraz wykonaliśmy kreatywną pracę plastyczną "Jesienne drzewo". Kolorowa jesień bardzo nam się podoba!
Dzień Przedszkolaka
20.09.2024 Raz, dwa, trzy! Super przedszkolakami jesteśmy My!!! Takie motto przyświeca dzisiejszej dacie. Dzień przedszkolaka to jedno z ulubionych świąt obchodzonych w przedszkolu. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji dzieci i przyczynić się do popularyzacji edukacji przedszkolnej. My połączyliśmy zabawę z nauką. Dzisiaj dzieci ćwiczyły koordynację wzrokowo - ruchową i tańczyły z balonikami, liczyły i układały baloniki, uczestniczyły w slalomie rozwijającym zwinność i szybkość oraz brały udział w zabawach integracyjnych: lokomotywa, imiona. Nie zabrakło niespodzianek w postaci pamiątkowych dyplomów, medali oraz słodkości. Było fantastycznie!
Dzień Kropki
16.09.2024 Międzynarodowy Dzień Kropki to najbardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 r. wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”, czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników, inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Dzieci poznały historię Vashti, odkryły swoją pomysłowość i chęć tworzenia. Na zajęciach powstały kolorowe "kropkowe" sowy, a dzieci segregowały i liczyły kropki, tworzyły zbiory kół, pokonały "kropkowy" slalom oraz bawiły się z chustą animacyjną i piłeczkami. Było wspaniale!
Witamy po wakacjach!!!
2.09.2024 Witamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami w nowym roku szkolnym 2024/2025. Mamy nadzieję, że minione wakacje były wspaniałe i słoneczne. Zapraszamy Was na rok pełen przygód, zabawy i wielu ciekawych atrakcji. Tutaj będziemy zamieszczać różne aktywności z życia naszej "misiowej" społeczności. Zdjęcia z wydarzeń będą zamieszczane na portalu społecznościowym Facebook.

